098 autokool

Tuli august, tuli autokool.

Teooriatunnid topiti kõik kümne päeva peale kokku, nii et sain kenasti poolteist nädalat koolis käia. Tunnid olid intensiivsed ja inforohked, aga mitte selgamurdvad. Lõppude lõpuks on see autoasi ju ülimalt loogiline. Iga reegel on reegel  mingil kindlal põhjusel. Nüüd tuleb need vaid pähe tuupida ja õppida neid ka liikluses rakendama.

See tähendab kahte asja: a) teooriaeksam, b) sõidutunnid.

Esimesega on nii, et ettevalmistuseks anti äpp (sest 21. sajand). Äpis on 1137 küsimust, mille hulgast eksamit korraldav organisatsioon 40 välja valib. Kui kõik 1137 küsimust une pealt selged, võib minna eksamit tegema. Tänase seisuga peaks mul 1080 küsimust selged olema. Kui kõik selged, pean äpis viis proovieksamit edukalt läbima. Kui see saavutatud, võin autokoolile teada anda, et olen valmis eksamit tegema ja nad võiks mulle aja sebida. Loodan selleni veel septembris jõuda.

Sõidutundidega on nii, et täna oli esimene. Tegelt ei oleks pidanud olema. Autokooli kuuest õpetajast valisin omale õpetajaks Muheda. Ta oli nõus, aga kuna tal see nädal puhkus oli ette nähtud, leppisime kokku, et alustame järgmisel nädalal. Eile õhtul saatis ta mulle aga sõnumi: „Kuule, Hüpikul on homme vaba aega. Las ta teeb sulle esimese tunni juba ära. Ok?“

No… no okei siis. Ma justkui ei tahtnud Hüpikuga sõita, sest noh… noh, ta on nii intensiivne. Ja hüplev. Ja energiline. ja. ta. ei. pane. suud. kunagi. kinni. Jakurattaräägibkiiresti. Ja tal on küsitav huumorimeel. Aga… no okei siis.

Muidugi olin ärevil. Keele pärast rohkemgi kui autoga sõitmise pärast. Ma küll sain Hüpikust teooriatundide ajal aru ja ütlesin, kui midagi segaseks jäi. Aga ikkagi. Barjäär ja nii.

Nii et harjutasin pool ööd mõttes, mida ma talle ütlema pean ja kuidas, ja kontrollisin der-die-dasse.

Punkt ette nähtud ajal täna hommikul olin autokooli ukse ees, Hüpikut ei kuskil. Mh! Kuus minutit hiljem veeres ta autoga ette, naeratas laialt, keerutas vuntsi ja kukkus seletama. Esimese kümne minuti jooksul polnud ühtegi der-die-dassi vaja, sest mõmisesin ja noogutasin ainult vastuseks. Üllatusin, kui ta küsis: „Oot, kust sa tegelikult pärit oled?“

Kas ma mõmisesin eesti keeles või? Kandsin talle ette juba pähe kulunud „Ei, Ee-sti, mitte Is-land*. Ei, me ei ole slaavid. Meie lähimad sugulased on soomlased. Jah-jah, kohe Soome all, üle lahe. Nii et külm on meil küll. Jaa, ma tean, mis talverehv on. Hahahaa.“

  • *Estland ja Island kõlavad saksa keeles väga sarnaselt.

Pärast seda näitas ta mulle ette iga vidina, mis autol on: kus on vesi, kus õli, kus aknapesuvahend, kust kütus sisse läheb, kuhu ohukolmnurk on peidetud ja kuidas see kokku-lahti käib jne jne jne. Lisaks kulutasime vähemalt kolmveerand tundi sellele, et selgeks saada, kuidas tool, rool ja peeglid sättida. Iga detaili kohta oli tal kolm lugu rääkida.

Nii et kui ta lõpuks ütles, „Ok, darfst los fahren,“ (“Võid sõita.”) hingasin kergendunult. Lõpuks ometi! Nii et vajutasin pedaali ja keerasin rooli, ei tulnud meeldegi, et peaks kuidagi kartma või närvi minema või midagi. Testisime natuke parkimisplatsil keeramist ja pidurdamist ja siis sõitsin tänavale. Täpselt ei teadnud, kuhu ja mida vaadata, aga midagi muudkui vaatasin ja sõitsin aina edasi, keerasin vasakule-paremale, kuidas Hüpik korraldas.

Pärast sain kiita.

Ja nüüd – rahulikult kodus – kardan muidugi, et hea algus tähendab seda, et järgmine tund tuleb kohutav ja ohtlik ja hull ja et äkki meil hoopis Muhedaga ei klapi üldse.

“Stopp!” – “Kumb meist sõidab!?”

3 kommentaari “098 autokool

  1. Lahe! Hoian pöialt, et kõik hästi läheb.
    Kui keegi peaks mind hetkel autokooli lükkama, kukuksin kolinal läbi, sest ma ei oska endiselt taskuparkimist teha 😀 😀 😀

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s